1.Kał należy oddać do czystego, suczego naczynia lub na czysty papier.
Niedopuszczalne jest pobieranie kału z muszli klozetowej, ponieważ woda i mocz niszczą trofozoity („aktywne” formy pasożytów)

2.Przy pomocy łopatki będącej częścią pojemnika do poboru kału, należy pobrać z różnych miejsc porcję kału wielkości orzecha włoskiego i umieścić ją w pojemniku.
Pobierając próbkę należy zwrócić uwagę na widoczne człony tasiemca, dojrzałe postacie pasożytów bądź podejrzane struktury mogące być fragmentami ciał pasożytów i umieścić je w pojemniku. Pojemnik należy opisać imieniem i nazwiskiem osoby badanej.
Próbki kału do badania parazytologicznego najlepiej jest pobrać przed rozpoczęciem leczenia, ponieważ wiele leków utrudnia rozpoznanie inwazji przewodu pokarmowego np. związki baru, bizmutu. Magnezu, leki przeciwgorączkowe, olej rycynowy, niektóre antybiotyki.
Pojemnik należy dostarczyć do laboratorium w możliwie jak najkrótszym czasie.

3.Kał może być przechowywany w temp. pokojowej 2-3 godz. Jeśli nie może dotrzeć do laboratorium, w tym czasie musi być przechowywany w temp. 4-8 ⁰C.
Kału w postaci płynnej nie należy przechowywać i trzeba natychmiast dostarczyć próbkę do laboratorium.

4.Ujemny wynik jednorazowego badania nie wyklucza zarażenia pasożytem. Wskazane jest 3-krotne badanie kału w odstępach 2-3- dniowych (związane jest to z okresowym pojawianiem się jaj pasożytów w kale).
Każdą próbę kału należy dostarczyć do laboratorium niezwłocznie po pobraniu.

5.badanie kału w kierunku owsików należy wykonać rano po przebudzeniu (przed podmyciem się i defekacją):

a)metodą przylepca: przylepiec zakupiony w aptece należy odkleić od szkiełka i rozchylając fałdy w okolicy ujścia odbytu przyłożyć go do skóry dociskając parokrotnie palcem, po czym odkleić i możliwie jak najdokładniej przylepić do szkiełka, starając się, aby nie powstały pęcherzyki powietrza.

b)metodą pałeczki celofanowej:do końca pałeczki plastikowej lub drewnianej należy przyczepić gumką lub nitką zwilżony kawałek papieru celofanowego. Tak przygotowana pałeczką należy wykonać wymaz z odbytu, wsuwając ją ruchem obrotowym na głębokość 1-2 mm do otworu odbytowego. Pałeczkę z wymazem należy umieścić w zakorkowanej próbówce.